Webfejlesztés útvonal
Webfejlesztési ismeretekre nem csak a webfejlesztőknek lehet szüksége. Egy átlag felhasználó életét is gyakran megkönnyíti, ha érti hogyan működnek az egyes weboldalak és a mögöttük futó szolgáltatások.
1. A HTML, CSS és a JavaScript alapjai
A webfejlesztéshez, a weboldalak grafikus felhasználói felületek elkészítéséhez elsőként a HTML, CSS alapjait kell elsajátítani. A HTML nyelv segítségével írhatjuk meg a honlapok tartalmi részét, amit aztán CSS segítségével formázhatunk, animálhatunk. Ezen technológiákkal karöltve a fenti hármas utolsó, és legizgalmasabb tagja a JavaScript programozási nyelv, amely segítségével az oldalainkat dinamikussá tudjuk tenni. Minden működést – legyen az egy űrlap ellenőrzése, adatok lekérdezése egy szerverről, tartalmi elemek megjelenítése, elrejtése – a JavaScript segítségével oldunk meg, mely csupán nevében hasonlít a Java-ra.
A vállalati webfejlesztés alapjai - 01 - A (web)fejlesztőkörnyezet kialakítása (T360)
Cserkó József
A vállalati webfejlesztés alapjai - 02 - Egy statikus HTML oldal készítése és publikálása (T360)
Cserkó József
A vállalati webfejlesztés alapjai - 03 - A CSS alapjai (T360)
Cserkó József
A vállalati webfejlesztés alapjai - 04 - Űrlapok készítése (T360)
Cserkó József
A vállalati webfejlesztés alapjai - 05 - Űrlapok készítése JavaScript segítségével (T360)
Cserkó József
A vállalati webfejlesztés alapjai - 06 - Kódoptimalizálás (T360)
Cserkó József
A vállalati webfejlesztés alapjai - 07 - Egy időjárás-előrejelzés implementálása (T360)
Cserkó József
A vállalati webfejlesztés alapjai - 08 - Objektumok (T360)
Cserkó József
A vállalati webfejlesztés alapjai - 09 - A DOM és a feltételek (T360)
Cserkó József
2. Haladó JavaScript
Az alapok elsajátítása után a JavaScript mélyebb megismerésére és megértésére van szükség ahhoz, hogy igazi, életszerű webes alkalmazásokat készítsünk. Ezzel pedig megnyílik a lehetőség, hogy a későbbiekben akár asztali-, akár mobilalkalmazásokat hozzunk majd létre.
JavaScript haladó - 01 - Változók, függvények és tömbök (T360)
Gáll Gergely
JavaScript haladó - 02 - Szövegek, számok és a Math objektum, dátumok, adatok átstrukturálása (T360)
Gáll Gergely
JavaScript haladó - 03 - Modulok és kivételek (T360)
Gáll Gergely
JavaScript haladó - 04 - Aszinkron programozás (T360)
Gáll Gergely
JavaScript haladó - 05 - Objektum Orientált Programozás (T360)
Gáll Gergely
3. Bootstrap 4+
A CSS keretrendszerek - közül pedig a legnépszerűbb Bootstrap - arra hivatottak, hogy akár saját CSS kód írása nélkül is mutatós, mobil eszközökre is optimalizált oldalakat készíts alig néhány óra leforgása alatt. Sőt akár JavaScript tudás nélkül is létrehozhatsz egyszerű dinamikus elemeket, mint a felugró ablakok vagy a lapozható galéria.
4. Sass/SCSS alapjai
A Sass/SCSS a CSS-t egészíti ki a programozási nyelvben is használtható vezérlési szerkezetekkel, függvényekkel, ezáltal sokkal gyorsabban tudod megírni a kódod. Ráadásul újra felhasználható kódblokkokat hozhatunk létre megkímélve magunkat a sok „copy-paste”-től. Példaként: a Bootstrap CSS keretrendszert is SCSS-ben írták meg.
5. Angular keretrendszer
Ha már rendelkezel mélyebb JavaScript ismeretekkel, akkor érdemes valamelyik JavaScript keretrendszer megismerni. Az Google által fejlesztett Angular még mindig az egyik legnépszerűbb kliensoldali JavaScript keretrendszer, melyet nagyvállalati környezetben is használnak webes alkalmazások fejlesztésére.
Angular 2 plusz keretrendszer- 01 - Bevezetés (T360)
Cserkó József
Angular 2 plusz keretrendszer - 02 - Komponensek és direktívák (T360)
Cserkó József
Angular 2 plusz keretrendszer - 03 - Ajax és Angular (T360)
Cserkó József
Angular 2 plusz keretrendszer - 04 - Űrlapok (T360)
Cserkó József
Angular 2 plusz keretrendszer - 05 - Firebase (T360)
Cserkó József
6. NodeJS alapok
A kliensoldali fejlesztés elsajátítása után érdemes megismerkedni a szerveroldallal is. A NodeJS környezet lehetőséget ad arra, hogy JavaScript segítségével fájlműveleteket végezzünk, saját webkiszolgálót hozzunk létre, vagy akár egyszerű konzol alkalmazások készítsünk.
7. NodeJS API fejlesztés
A Java programozáshoz először a Java programozási nyelvet kell megismerni. A fejlesztés elkezdéséhez szükség van egy verziókezelő ismeretére (tipikusan Git), egy build eszközre (pl. Maven) és egy fejlesztőeszközre is. Már maga a nyelv is meglehetősen összetett, a típusokkal, objektumorientált szemlélettel, kivételkezeléssel, belső osztályokkal, lambda kifejezésekkel. De még ide tartozik egy osztálykönyvtár is, mely olyan funkciókkal rendelkezik, mint pl. szövegek kezelése, különböző adatszerkezetek, fájlkezelés, párhuzamosság, stb.
8. Angular haladó
Az alapszintű Angularos, és backendes ismeretek után érdemes megtanulni, hogyan kell kezelni kliensoldalról a felhasználók beléptetését, miként lehetséges az egyes útvonalak levédése, hogyan működik az állapotkezelés, mi kell az alkalmazás publikáláshoz, és ha már Google akkor a Material komponens könyvtárat sem szabad kihagyni. A tanfolyam a fentieken kívül egyéb haladó technikák bemutatását is tartalmazza.