Ansible - 06 - Vault
Sokszor előfordul, hogy érzékeny adatokat kell tárolnunk, hogy az eszközeink beállításait megtegyük. Ezeket nem ajánlott titkosítatlanul tárolni, ismerd meg, hogyan kezelheted az érzékeny információkat a Vault használatával!
Mit fogsz tanulni?
A tananyag a 6 részes Ansible sorozatunk befejező része.
A titkosítatlan fájlokat szerkesztés közben megláthatják, amennyiben az eszköz elkerül tőlünk kiszivároghat, de akár a céges szervereken tárolni sem biztos, hogy szerencsés titkosítatlan adatokat tárolni.
Ekkor segít sokat a Vault, ami képes titkosítani ezeket az információkat, és amikor használjuk, csak visszafejti, és a cél eszközön már titkosítatlanul kerül felhasználásra. Így csak ott elérhető az adat olvasható formátumban, ahol feltétlenül szükséges.
- Szükséges előképzettség - Alap Linux ismeretekre lesz szükséged a sorozat elvégzéséhez - ezt szerencsére megszerezheted nálunk, ITT. Illetve a sorozat korábbi anyagainak megtekintését javasoljuk.
- Kinek ajánljuk? - Mindenkinek, aki szeretné hatékonyabban végezni az eszközök kezelését.
- Mi leszek, ha nagy leszek? - A sorozat befejeztével meg fogod érteni az Ansible működését, és az újra és újra felmerülő feladatokat el fogod tudni végeztetni vele.
- 01. Bevezető
- 02. Szöveg titkosítás és eltárolása file-ban
- 03. Playbook megírása
- 04. Playbook futtatása
- 05. File titkosítása
- 06. Titkos file másolása
- 07. Titkos file módosítása
Az oktatóról
Kiskorom óta berhelem a gépeket, minden érdekelt ezzel kapcsolatban, így rendszergazda lettem. 10+ éve üzemeltetek linuxot, 4 éve váltottam, mert sok lett a rendszergazdalétből, és specializálódtam. Most senior rendszerüzemeltető vagyok egy nagy magyar vállalatnál, nagy méretű, linux alapú monitoring és log gyűjtő rendszerek a szakterületem, főként RedHat/CentOS vonalon mozgok. Sok-sok feladat mögött mindig a tanulást, az új területet látom, ha pihenek, akkor is inkább új ismereteket szerzek. Legyen az területemen belül, vagy kívül.